Jak powstała i rozwijała się ruletka, czyli historia najpopularniejszej gry w kasynie

Nie da się ustalić, kto i kiedy wymyślił ruletkę. Jego prawdziwe pochodzenie kryje się pod wielowiekową historią. Według różnych źródeł ruletka jest znana od kilkuset do kilku tysięcy lat. Istnieją ciekawe teorie na temat jego pochodzenia, ale nie są one udokumentowane.

Etapy powstawania ruletki

Już za czasów cesarza Augusta Rzymianie rzucali losy na wirujący okrągły krążek umocowany na pionowym trzpieniu. Starożytni Grecy używali okrągłej tarczy, która była przymocowana do końcówki miecza. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej rysowali na ziemi koło, umieszczali w środku bączek ze strzałką i losowali.

Teoria chińska

Około tysiąca lat temu tybetańscy mnisi wymyślili zasadę gry. Okrągła plansza do gry została podzielona na 666 kwadratów, a na jej brzegach umieszczono 37 figurek różnych gatunków zwierząt. Gra nosiła nazwę Magiczne Pole.

Dominikanie przyjęli ten pomysł i wprowadzili własne zmiany. Figurki zwierząt na krawędzi koła zostały zastąpione liczbami: 0-36. W ten sposób ruletka upodobniła się do współczesnego pierwowzoru.

Wersja francuska

W XVII-wiecznej Francji otwarto pierwsze domy gry, w których pojawiła się wzmianka o pierwotnej wersji ruletki – gra nazywała się “Hoca”. Na środku boiska z czterdziestoma ponumerowanymi polami znajdowało się koło ze szprychami, które rzucało piłką. W trakcie obracania się wirnik staczał się po szprychach do jednej z komórek. Trzy z nich zostały oznaczone jako “zero”.

Według innej legendy historia ruletki sięga dawnej gry – “Odd-Even” lub “Bull”. Była to duża nieruchoma misa z cyfrowymi oznaczeniami w środku, a piłka obracała się wzdłuż jej krawędzi. 40 dołków było pokolorowanych na dwa kolory; na dołkach o numerach parzystych wygrana przypadała graczom, a jeśli kulka trafiła w dołek o numerze nieparzystym, wszystkie pieniądze trafiały do kasyna.

Kto wymyślił ruletkę?

Jedna z najbardziej znanych wersji głosi, że ruletkę wymyślił matematyk i filozof Blaise Pascal. Wynalazca eksperymentował z kołem i kulą podczas pracy nad swoim perpetuum mobile. Pascal nie osiągnął swojego pierwotnego celu, ale zyskał sławę jako twórca głównego rekwizytu gry.

Drugą wiodącą rolę w promowaniu ruletki odegrał Gabriel de Sartin, szef francuskiej policji metropolitalnej. W XVIII wieku w kraju roiło się od oszustów karcianych. W 1765 r. opracował fascynującą grę losową z kręcącym się kołem – ruletkę. Miała to być alternatywa dla gier karcianych i pomoc w desperackiej walce z oszustami.

Jak rozwinęła się ruletka

Za czasów Katarzyny II w Rosji stoły do gry w ruletkę stały się tak popularne, że nie tylko zdobiły luksusowe sale pałacowe, ale umieszczano je nawet w kuchni.

Ruletka szybko podbiła salony gier we Francji. Jednak rewolucja 1789 roku powstrzymała ten ruch. Rząd Republiki zakazał hazardu.

W 1842 r. bracia Blanc dodali nową sekcję ruletki “zero”. Kasyno pojawiło się w Monako w 1861 roku. Po zamknięciu europejskich domów gry w 1873 r. miasto stało się stolicą hazardu.

W XIX wieku Koło Fortuny dotarło do Ameryki wraz z francuskimi imigrantami. W Stanach Zjednoczonych gra zyskała popularność podczas gorączki złota. W wersji amerykańskiej użyto 31 komórek zamiast 37, a wkrótce wprowadzono podwójne zero.

Aktualne wyniki

Dzięki bezpretensjonalnej prostocie Koło Fortuny szybko podbiło świat. Obecnie rozpowszechnionych jest kilka odmian ruletki:

  1. Ruletka Bull – bez zer.
  2. Ruletka francuska – jedno zero, gracz płaci połowę swojego zakładu na rzecz kasyna, jeśli trafi jedynkę.
  3. Koło amerykańskiej ruletki ma dwa zera.
  4. Europejska – jedno “zero”.

Pod koniec XX wieku pojawiły się czujniki elektroniczne, które sterują obrotem koła. Zapobiega to ewentualnym oszustwom popełnianym przez pracowników instytucji.

Nawet po pojawieniu się automatów do gry, gra ta pozostaje jedną z najpopularniejszych. Krótko mówiąc, Koło Fortuny będzie się kręcić w kasynach na całym świecie jeszcze przez długi czas.